نخستین شهر خاورمیانه در حسرت ساده ترین امکانات زندگی

 

نخستین خط آهن خاورمیانه، نخستین کارخانه برق خاورمیانه، نخستین بیمارستان و مسکن مدرن خاورمیانه، فوران چاه شماره یک خاورمیانه و...؛ مسجدسلیمان با نفت متولد شد، اما در گذر زمان اکنون مسجدسلیمان که روزگاری نخستین نشانه‌های شهرنشینی در کشور در آن ظهور یافت، از در اختیار داشتن کمترین امکانات یک زندگی ساده شهری بی نصیب مانده و بسیاری از ساکنان آن در آرزوی مهاجرت از این شهر رویایی هستند. 

 
به گزارش رجانیوز از خوزستان، آنچه که بیش از همه در ورودی شهر مسجد سلیمان به استقبال تازه واردان می ‌آید، بوی گازهای سمی نشت شده از زمین است که تنفس همیشه غیر ارادی را به اضطرابی از مسمومیت بدل می ‌کند. خبرهای گاه و بیگاه حاکی از انفجار و صدمات جانی شهروندانی است که امانت‌داران سرمایه ملی ایران هستند، توجه به پیامدهای آلودگی طلای سیاه جاری در شهر و نشت گازهای سمی در برخی از مناطق مسکونی مسجدسلیمان، مسئولان امر را بر آن داشت که بر سیاست نظام مبنی بر خدمت رسانی به اقشار محروم جامعه، جامه عمل بپوشانند. 
 
 
مسجد سلیمان به عنوان نخستین شهر نفتی ایران در حالی با مشکلات ریز و درشت دست و پنجه نرم می ‌کند که این شهر به واسطه کشف نفت در آن، در پنجم خرداد سال 1287 شهر اول مدرن کشور به شمار می‌رود، اما بعد از استخراج بی محابای نفت از میادین نفتی مسجدسلیمان و کاهش حجم آن، این شهر به شدت روند نزولی خود را طی کرد به گونه‌ ای که امروز این شهر با روند نزولی جمعیت و بیکاری بسیار بالا مواجه است. 
 
پنج هزار خانواده مسجد سلیمان را ترک می کنند 
 
از سال‌ های پیش وجود گاز در منطقه‌ های مختلف شهری مسجد سلیمان موجب شد تا پای کارشناسان محیط‌ زیست به این موضوع باز شود و این مشکل روز به روز نگرانی مردم و کارشناسان را از سلامت محیط افزایش داد تا حدی که مردم را وحشت ‌زده و نگران کرده است. 
 
در برهه ‌هایی از زمان، شائبه نیاز به جابجایی تمام شهر مسجدسلیمان موجب توقف و ترمز حرکت توسعه در این شهرستان شد و نهایتاً عقب ‌ماندگی بیش از پیش شهر را رقم زد. 
 
 
  
ساکنان شهر مدرن در عطش آب می سوزند  
 
از بالا که نگاه می کنی، بر همه پشت ‌بام ‌ها و بیشتر حیاط خانه‌ ها منابع فایبرگلاسی سفید یا فلزی قدیمی خودنمایی می‌ کند، چرا که همه خانه ‌های مسجد سلیمان مجبور به ذخیره آب هستند. 
 
شرایط زادگاه نفت خاورمیانه به گونه ‌ای بود که به همان میزان که از وجود نفت سیراب بود، در تشنگی داشتن آب می ‌سوخت و این مشکل تا به امروز تأمین آب برای این شهر نفتی را با مشکل مواجه کرده است، به گونه‌ای که به جرأت می توان گفت منطقه ‌ای در این شهرستان وجود ندارد که در 24 ساعت شبانه ‌روز به طور کامل آب داشته باشد.  
 
 
از همان روزی که پیدایش نفت موجب شد پایه ‌های تاسیس نخستین شهر مدرن ایران در منطقه ‌ای به نام مسجدسلیمان فعلی بنا شود، یکی از دغدغه ‌های برنارد رینولدز رئیس گروه کاوشگران نفت این بود که چگونه آب را به این شهر برساند چرا که نزدیک ‌ترین راه برای تأمین آب به این شهر که از نداشتن آب ‌های زیرزمینی به شدت رنج می ‌برد، رودخانه کارون بود آن هم در حدود 18 کیلومتر آن طرف ‌تر. 
 
با این وجود نفتی ‌ها، آب را با کشاندن لوله ‌های مختلف به شهر رساندند اما با افزایش روزافزون جمعیت این شهر، تأمین آب برای مسجد سلیمان با مشکل مواجه شد و این معضل تا به امروز ادامه دارد و زندگی مردم را با مشکل مواجه کرده است. 
 
انتظار اهالی مسجدسلیمان برای بهره ‌برداری از طرح جامع آب‌ رسانی 
 
وعده‌ های اخیر حاکی از آن است که به زودی با بهره ‌برداری از طرح جامع آب‌ رسانی مسجدسلیمان مشکل کمبود آب تمام مناطق این شهر برطرف خواهد شد اما مشکل اساسی این است که درصد بالایی از آب شرب نخستین شهر نفتی خاورمیانه به علت فرسودگی لوله ‌ها هدر می ‌رود. 
 
 
به گفته مسئولان مربوطه، مشکل آب در این شهرستان همزمان با کشف نفت آغاز شد و امروز شرایط به گونه ‌ای است که تمام مناطق این شهر در طول شبانه‌ روز تنها چند ساعت آب آشامیدنی دارند، بنابراین در دولت نهم بحث تأمین آب شرب برای مسجد سلیمان به صورت جدی در دستور کار قرار گرفت و امروز در وضعیتی قرار داریم که طرح جامع آب ‌رسانی به زودی افتتاح و مردم از آب پایدار برخوردار خواهند شد. 
 
مسجد سلیمان به‌عنوان زادگاه نفت در خاورمیانه از نظر بافت شهری در کشور بی‌نظیر است، در این شهر برخی مناطق مسکونی روی تپه قرار دارند و برخی دیگر در دره ساخته شده‌ اند، به همین دلیل خدمات رسانی به این شهر با این شرایط محیطی فوق ‌العاده سخت است. با توجه به شرایط فعلی، رساندن آب به نقاط مختلف شهر کار بسیار مشکلی است که بی توجهی یا کم توجهی به این معضل در سال های گذشته تا کنون، مشکلات فراوانی را برای مردم این شهر به وجود آورده است. 
 
رشد بی رویه شهر و نبود نظارت، شبکه فاضلاب مسجدسلیمان را از بین برد 
 
مسجدسلیمان به عنوان نخستین شهر نفتی ایران 102 سال بعد از کشف طلای سیاه از داشتن شبکه فاضلاب شهری بی‌ بهره است. 
 
 
مسجدسلیمان، نخستین شهر ایران است که به واسطه کشف نفت و پیامد توسعه شهری، از داشتن شبکه فاضلاب شهری برخوردار بود اما بعدها به دلیل رشد بی رویه شهر و نبود نظارت کافی، این شبکه فاضلاب از بین رفت. 
 
به دنبال رشد بی رویه شهر و ساخت و سازهای غیر مجاز، وضعیت به گونه ‌ای شد که حتی برخی خانه‌ ها بر روی شبکه فاضلاب شهری ساخته شدند و عملاً امکان اصلاح، نوسازی و یا بازسازی آن از بین رفت به همین دلیل شبکه فاضلاب شهری به عنوان یک معضل اصلی سال ‌هاست که مردم شهر مسجد سلیمان را آزار می دهد. 
نخستین شهرنشینان ایران، برای مهاجرت لحظه شماری می کنند 
 
کاوشگران نفت پس از سال ‌ها کاوش در مناطق غربی ایران مانند چیاسرخ و مناطق جنوبی کشور از جمله دشت شیمبار و مسجد سلیمان، ساعت پنج بامداد پنجم خرداد سال 1287 در عمق 360 متری زمین به نفت رسیدند و فواره‌ های نفت برای نخستین بار در منطقه ‌ای از خاورمیانه تا ارتفاع 15 متر چنین جوشان از دل زمین جهیدن گرفت. 
 
پس از آن مسجدسلیمان به سرعت به شهری پیشرفته و مدرن با داشتن ده ها منطقه تفریحی و رفاهی همچنین کانونی برای اشتغال و درآمدزایی برای کشور تبدیل شد و افراد فراوانی از نقاط مختلف ایران و حتی هندی ها و پاکستان‌ها نیز برای اشتغال به این شهر سرازیر شدند. 
 
 
شاید به مخیله هیچ کس خطور نمی ‌کرد که این شهر ثروتمند نفتی تا سال 1390 به شهری با مشکلات عدیده برای زندگی عادی تبدیل شده باشد و شاید بسیاری از کسانی که برای کسب شغلی پردرآمد به این شهر مهاجرت کردند فکر روزی را نمی ‌کردند که فرزندان و نوادگان آنان با اشتیاق کامل مهاجرت از این شهر را به سکونت در آن ترجیح دهند و مسجدسلیمان به روزی برسد که با کاهش جمعیت مواجه شود اما این واقعیت است؛ واقعیتی که مسجد سلیمان امروز به چنین وضعی دچار شده است. 
 
اکنون مسجدسلیمان که روزگاری نخستین نشانه‌های شهرنشینی در کشور در آن ظهور یافت از در اختیار داشتن کمترین امکانات یک زندگی ساده شهری بی نصیب است و بسیاری از ساکنان آن در آرزوی مهاجرت از این شهر رویایی هستند.
/ 1 نظر / 22 بازدید
ali

سلام دوست خوبم وبت خيلي قشنگه لطفا به سايت منم سر بزن اگه ميل به تبادل لينک داشتيد لطفا سايت بنده را با عنوان سايت فروشگاه پارس دیتا لينک کنيد و به ما خبر دهيد ممنون . . . يادت نره ها سر بزني LuxeSoft.Ir سايت فروشگاه پارس دیتا راستی دوست گلم با توجه به پورسانت های عالیه محصولات ما می تونی از سایتت درآمد خوبی به دست بیاری و برای ثبت نام از مبلغ 5000 تومان به عنوان هدیه دریافت کنید . امتحان کن :* جذابترین مستند های ایرانی و خارجی ، جدیدترین آموزش های کاربردی ، به روز ترین نرم افزارهای موبایل و .... نکته : در صورت خرید نقدی هر کدام از محصولات ما می توانید از تخفیف ویژه + هدیه خرید و شرکت در قرعه کشی 10 کارت هدیه ما تا سقف500000 ریال بهرمند شوید.