دیگر چه اتفاقی باید بیفتد تا متوجه شرایط اضطراری خوزستان بشویم!

اگر زلزله، سیل، رانش زمین و هر حادثه غیر مترقبه دیگری در شهر و دیاری رخ دهد، واکنش مسئولان به آنچه خواهد بود؟ اعزام گروه‌های امدادی؟ تشکیل کارگروه ویژه در دولت، مجلس یا نهادهای استانی و کشوری؟ به صف کردن نهادهای امنیتی و انتظامی یا راهکارهای دیگر؟ حال اگر اتفاق رخ داده از نوع زلزله و سیل نباشد، چه؟

به گزارش «تابناک»، در روزگاری که بسیاری از هموطنانمان در حسرت بارش برف زمستانی هستند و نگرانی‌ها در باره شدت بحران خشکسالی در سال آینده خیلی شدید‌تر از آنچه تصور می‌شد، بروز کرده است، در جنوب غربی کشورمان آن چنان اوضاع وخیمی حاکم است که خیلی‌ها نمی‌دانند آیا تا سال آینده عمرشان به دنیا هست که نگران خشکسالی و بحران آب باشند یا خیر؟!

 
 
 
 

نزدیک یک هفته است، گرد و غبار غلیظ خوزستان را در بر گرفته؛ آنقدر که از آسمان خاک می‌بارد، امور روزمره مختل شده، نفس‌ها به شماره افتاده و سلامت عموم به خطر افتاده، ولی هیچ بحرانی شناسایی نشده که برای رفع و رجوعش، کارگروه شکل گیرد، دولت و مجلس جلسه اضطراری تشکیل دهند، تیم‌های امدادی به منطقه اعزام شوند و...! 

این را به گواه اخبار و شواهد می‌توان دریافت که هرچه زیر و رویشان کنیم، ممکن است از برهم خوردن زندگی روزمره مردم فلان شهر در فلان کشور در آن‌ها اثر و نشانه‌ای بیابیم؛ اما از خوزستان، از پاره تن ایران خیر. نه اینکه هیچ کسی ندیده باشد، که برخی رسانه‌ها دیده‌اند، اما ظاهرا هنوز چیزی به چشم مسئولان نرسیده است.

 
 
 
 

چند روزی است، اهواز و برخی دیگر از شهرهای خوزستان اسیر گرد و غباری هستند که سال هاست ریه‌های ساکنان این خطه را هدف قرار داده، چشمانشان را آلوده، زندگی شان را مختل کرده و همه هست و نیستشان را تحت الشعاع قرار داده؛ اما جز وعده‌های سرخرمن، واکنشی از جانب مسئولان رخ نداده تا این ابهام در ذهن مردم منطقه شکل گیرد که «نکند ما شهروند درجه دو هستیم که دردمان دیده نمی‌شود و برای درمانش اقدامی صورت نمی‌گیرد»؟ 

شاید اگر منصفانه هم به ماجرا بنگریم، طرح چنین ابهامی چندان بی‌راه هم نباشد، چون مگر می‌شود مدعی سرآمد بودن کشور در عرصه‌های پژوهشی و علمی شد و برای بحران گرد و غبار در خوزستان هیچ تلاشی نکرد؟ مگر می‌شود در دیپلماسی آنقدر خوب عمل کرد که کشورهای ۱+ ۵ را وادار به تأیید صلح آمیز بودن فعالیت‌های هسته‌ای کشورمان کرد، ولی نتوان مسئولان عراقی را به انجام تعهدات زیست محیطی شان مجاب کرد تا مالچ پاشی حوزه‌های تولید گرد و غبار از سر گرفته شود؟

 
 
 
 

مگر می‌شود شعارهای زیست محیطی سر داد و برای احیای حوزه‌های آبگیری چون هورالعظیم که گفته می‌شود نقش بسزایی در تولید گرد و غبار دارد، هیچ کاری نکرد؟ مگر می‌شود مدعی دستیابی به فن آوری بارورسازی ابر‌ها بود، ولی برای باریدن باران گل و پاک شدن هوایی که خوزستانی‌ها ناگزیر به دم و بازدمش هستند، هیچ کاری نکرد؟ آیا بیماری‌هایی که تنفس در هوای پر غبار می‌تواند به همراه داشته باشد، آنقدر بی‌اهمیت هستند که در خوزستان «پیشگیری بهتر از درمان» نیست و دست روی دست گذاشته‌ایم تا سونامی بیماری‌های تنفسی از راه برسد؟ 

مگر می‌شود درد روزافزون مردم خوزستان را دید و دست کم به قدر تشکیل کارگروه‌های بحران در دولت و مجلس یا تصویب مصوبات و اختصاص بودجه برای یافتن راهکار برون رفت از این بحران هم کاری نکرد و منتظر ماند تا آسمان خوزستان خود به خود پاک شده و مطالبات بحق خوزستانی‌ها تا فرا رسیدن موج بعدی گرد و غبار (بخوانید خاک!) فروکش کند؟

 
 
 
 

آنچه روشن است، در عملکرد مسئولان و نمایندگان مردم در قبال حال و هوای تیره و تار خوزستان، قصور و کوتاهی به وضوح مشهود است، زیرا اگر غیر از این بود، حالا اخبار پر شده بود از سفر مسئولان به منطقه برای بازدید از حال و روز ساکنان دیاری که از دل خاکش ثروتی بی‌همتا استخراج می‌شود، ولی بر خاکش عده‌ای زندگی می‌کنند که سهمشان از منافع آن ثروت، خاک خوردن شده است. 

اینجاست که مجاب می‌شویم برای پیگیری حقوق این هموطنانمان، نه در خبر و تحلیلی گذرا، که در مطلبی که به روز رسانی خواهد شد، اوضاع خوزستان را لحظه به لحظه رصد کرده و واکنش‌های شکل گرفته به بحران حاکم بر این دیار را به اطلاع عموم برسانیم؛ شاید کارگر واقع شده و موجب شکل گیری واکنش‌هایی شود که در ‌‌نهایت امر، اندکی از رنج هموطنان خوزستانی مان کاسته شود.

 
 
 
 


تصمیم گیری عجیب؛ هوا خوب خواهد شد؟!

شب گذشته، زمانی که به نقل از روابط عمومی استانداری خوزستان اعلام شد، «مدارس ۱۲ شهر خوزستان فردا (دوشنبه) در نوبت صبح تعطیل است و ساعت کاری ادارات در این شهر‌ها از ساعت ۱۰ صبح شروع خواهد شد». هرچه مردم به آسمان نگاه می‌کردند، نمی‌دانستند چگونه قرار است تا فردا نوبتِ عصر مدارس، آسمان صاف شود و حتی قبل از آن، هوا برای تردد کارمندان مساعد شود! 

این خبر از این روی عجیب‌تر به نظر می‌رسید که مردم اخبار ساعاتی قبل‌تر (در روز یکشنبه، مورخ نوزدهم بهمن ماه) را به یاد می‌آوردند که بر اساس آن، مدارس نوبت بعدازظهر شهرستان‌های اهواز، آبادان، هندیجان، دشت آزادگان، ماهشهر و امیدیه در همه مقاطع تحصیلی تعطیل اعلام شده و به گفته معاون اداره کل هوا‌شناسی خوزستان، این وضعیت موقتی بود؛ موقتی بود چون گفته می‌شد، «از اواخر وقت امروز [یکشنبه] با فعالیت سامانه جنوبی، شاهد افزایش ابرناکی در خوزستان و بارش باران تا روز چهارشنبه خواهیم بود».

 
 
 
 

گردو غبار ۶۶ برابر حد مجاز

روز گذشته، شهریار عسکری، مدیر روابط عمومی اداره کل محیط زیست خوزستان در گفت‌وگو با ایرنا با اشاره به اینکه گرد و غبار در استان رو به افزایش است، گفت: میزان غلظت گرد و غبار در شهرستان ماهشهر در جنوب خوزستان به بیش از ۱۰ هزار میکروگرم بر متر مکعب یعنی ۶۶ برابر حد مجاز رسید. 

وی افزود: پنجشنبه دو هفته پیش نیز اهواز برای نخستین بار غلظت بالای ۶۶ برابری حد مجاز را در مدت چند سالی که خوزستان با پدیده گردوغبار روبه روست تجربه کرده بود. تا ساعت ۱۳ روز یکشنبه میزان غلظت گردو غبار در اهواز به هشت هزار و ۱۱۰میکروگرم بر متر مکعب رسیده است. 

عسکری در ادامه با تأکید بر اینکه «میزان طبیعی وجود ذرات معلق در هوا حدود ۱۵۰ میکروگرم بر متر مکعب است» گفت: میزان گرد و غبار در شهرستان آبادان تا این ساعت به ۴۸۶ میکروگرم، در شادگان ۲۲۶ میکروگرم، اندیمشک ۱۱۴ میکروگرم، بهبهان ۲۸۶ میکروگرم و در شوش به ۲۶۰ میکروگرم بر متر مکعب رسیده است.

/ 0 نظر / 291 بازدید