تحریف تاریخ بختیاری در سریال سالهای مشروطه

بختیاری ها علی رغم زحمتی که برای مشروطه کشیده اند، کسی را نداشته اند که از اینها دفاع کند. کمرنگ جلوه دادان حضور بختیاری در رویدادهای معاصر کشور تنها مختص به سریال های تلویزیونی نیست بلکه ...
بختیاری ها علی رغم زحمتی که برای مشروطه کشیده اند، کسی را نداشته اند که از اینها دفاع کند، دفاع در قالب نوشتن و ثبت و ضبط حوادث و رویدادها و این ضعفی برای آنها شده است.
غفار پور بختیار در گفتگو با خبرنگار آژانس خبری بختیاری ( ایبنانیوز) با بیان مطلب فوق اظهار داشت: در سریال " سال های مشروطه" و سریال هایی که از این دست توسط صدا و سیما تهیه می شوند، توجه چندانی به اصل تاریخی رویدادها نمی شود و صرفا دست یابی به برخی اهداف خاص و القا آن به بیننده مد نظر کارگردان و عوامل این گونه سریال ها بوده است.
وی به نحوه نشان دادن نقش بختیاری ها در مشروطه، چه در این سریال و چه در برنامه های دیگر تلویزیون اشاره کرد و افزود: نپرداختن به نقش بختیاری ها و یا کمرنگ جلوه دادان حضور آنها در رویدادهای معاصر کشور تنها مختص به سریال های تلویزیونی نیست بلکه عده ای در قالب های مختلف و شیوه های گوناگون دنبال این هستند که نقش بختیاری ها را در تاریخ معاصر و بویژه مشروطه تضعیف کنند.
این استاد دانشگاه، انکار برخی راویان تاریخ و سهل انگاری بختیاری ها را از علل کمرنگ شدن نقش بختیاری ها در تاریخ معاصر خواند و گفت: یکی از علل اصلی به حاشیه راندن حضور بختیاری ها در تاریخ معاصر به خود بختیاری ها بر می گردد که قلم بدست نگرفتند و ثبت و ضبط حوادث را انجام ندادند؛ بختیاری ها برای اسقرار مشروطیت سلاح بدست گرفتند و عملا وارد عرصه مبارزه با استبداد شدند و شاید نمی دانستند که باید این وقایع را برای درک درست نسل های آینده ثبت و ضبط کنند؛ و به اعتقاد من بختیاری ها علی رغم زحمتی که برای مشروطه کشیده اند، کسی را نداشته اند که از اینها دفاع کند، دفاع در قالب نوشتن و ثبت و ضبط حوادث و رویدادها و این ضعفی برای آنها شده است.
وی ادامه داد: بخشی دیگر مربوط به نگاهی است که سعی دارد نقش بختیاری ها را در تاریخ معاصر و به خصوص انقلاب مشروطه و حوادث پیرامون آن انکار کند.
نویسنده کتاب «بختیاری نامه» با بیان اینکه این تحریف تاریخ حتی در کتاب های درسی دانش آموزان نیز دیده می شود، تصریح کرد: بعضا در کتاب های تاریخ مدارس مشاهده می شود که کمتر از یک جمله به نقش تاریخی بختیاری ها در انقلاب مشروطه اختصاص داده شده است شده است و به نظر می رسد روند حذف نقش بختیاری ها در مشروطه علاوه بر سریال های تلویزیونی، در کتاب های درسی نیز به شکل خزنده ای در حال انجام است.
وی با اشاره به اینکه بررسی کتاب های تاریخ چند دهه اخیر به خوبی سیر کمرنگ شدن نقش بختیاری ها در مشروطه را نشان می دهد، اظهار داشت: در کتاب های درسی تاریخ مربوط به 40 سال پیش وقتی که به فصل تاریخ معاصر می رسید، حدود دو صفحه به جریان فتح تهران و نقش بختیاری ها اختصاص یافته است که همراه تصاویر سردار اسعد بختیاری و نجفقلی خان صمصام السلطنه، به همراه توضیحات کامل فتح اصفهان و سپس تهران توسط بختیاری ها و نیز نقشی که در حفظ مشروطیت داشته اند، کار شده است؛ و حالا به نقطه ای رسیده ایم که کمتر از یک جمله و آن هم در قالب " اصفهانی ها و بختیاری ها در انقلاب مشروطه" در کتاب های درسی دانش آموزان قید می شود.
معاونت پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی شوشتر  در خصوص تاثیر این گونه برنامه ها بر حافظه تاریخی نسل جوان گفت: هنگامی که فرزند من در برابر توضیحاتی که درباره وقایع انقلاب مشروطیت و نقش بختیاری ها برایش بازگو می کنم استدلال می کند که اگر اینها اشتباه است چرا تلویزیون نشان می دهد، به این نکته مهم می رسیم که صدا و سیما نقش بسیار تعیین کننده ای در جهت دهی به افکار عمومی و بویژه نسل نوجوان و جوان دارد.
پوربختیار با بیان اینکه این سریال ها بر روی دو قشر جامعه تاثیر بیشتری دارند، تصریح کرد: گروه اول کسانی هستند که دارای تحصیلات کافی نیستند و کمتر به مطالعه می پردازند، در نتیجه نمی توانند رویدادها را از زوایای مختلف مورد تحقیق قرار دهند و گروه دیگر نوجوانانی هستند که قرار است فردای کشور به آنها سپرده شود.
وی تحریف کامل تاریخ را امکان ناپذیر خواند و گفت:  اما به اعتقاد بنده علی رغم تمام این کارها که می خواهد این نقش را انکار کند، تحریف کامل تاریخ هیچ گاه صورت نخواهد گرفت، یعنی شاید بتواند به برخی اسناد و مدارک خدشه وارد کرد یا در مقطعی نادیده گرفت اما هیچ گاه بصورت تمام و کمال از بین نمی روند و این حقایق تاریخی هستند که در نهایت راجع به اشخاص، گروه ها، اقوام و احزاب قضاوت می کنند.
 «غفار پور بختیار» پر رنگ شدن حاشیه نسبت به متن را از ضعف های سریال " سال های مشروطه" برشمرد و افزود: متاسفانه در سریال های اخیر جدای از بحث بختیاری ها، خیلی از وقایع تاریخی نادیده گرفته می شوند، وقتی که یک مورخ، رسانه و یا نویسنده ای بخواهد حرف یا نظزیه خود را اثبات کند سعی می کند با استفاده از یک سند و یا حتی یک چاشنی حرف خود را اثبات کند، این سریال ها هم بعضا از این قاعده مستثنی نیست. هر چند که فکر می کنم در سریال " سال های مشروطه" مدارک کافی برای اثبات برخی چیزها دستشان نیامده است که مثلا بختیاری ها نقششان منفی بوده است.
وی در پایان گفت: در مجموع این سریال، مجموعه ای فوق العاده ضعیفی از لحاظ داده های تاریخی و اصالت تاریخی بود و به نظر می رسد محققین تاریخی که کارگردان این سریال را کمک می کردند مورخ به معنای واقعی نبوده اند و بیشتر نیروهایی هستند که قصد القا یک خط فکری خاص را دارند.
/ 18 نظر / 23 بازدید
نمایش نظرات قبلی
مهدی روشنی آلونی

وبلاگ زیبا و پر محتوایی داری ، عالیه از این بهتر نمیشه

بچه های کامپیوتر مسجدسلیمان

سلام همشهری عزیز وبلاگ جالبی داری و خوشحالم که همشهریانم در دنیای مجازی روز به روز افزایش می یابند. اگه دوست داشتی می تونی با ما تبادل لینک کنی ! قانون ما اینه لینک کنی لینک میشی حتما یه سری به ما بزن گویلمی

مسجدسلیمانی

سلام با وبلاگ مسجدسلیمان شهر یادها منتظر شما هستم پیروز و سردیار باشی

عشق اهوازی

درد من حصار برکه نیست بلکه زیستن با ماهیانیست که فکر دریا هم به ذهنشان خطور نکرده است دوست من لینکیدمت منتظرتم. بای

سیمین

سلام از وبلاگ دکتر ناصر کرمی سر از وبلاگ شما در آوردم چرا ادامه نمی دهید همشهری عزیز!

هواداران دکتر جلیلی

اگر در تاریخ و برنامه های صدا و سیما با تحریف مواجه ایم چون نمایندگان ما در حوزه های بختیاری نشین بی تفاوت و به فکر هر چیز بجز تاریخ و مردم و شهر هایشان هستند.

همشهری

سلام. هزار بار گفتیم ولی به کوش کسی نرفت . از ماست که بر ماست . آذربایجانیها ( قوم ترک) با یک جمله روزنامه (شوخی با ترکها )به خیابان ریختند. اگر خواستید قصه های قدیمی بختیاری را بخوانید یه سر به ما بزنید .

ستین

منم باهات موافقم اگه بختیاری ها حمایت میشدن حالا ما اسیر این دردسر بزرگ (...) نمیشدیم ...افسوس و صد افسوس

امین

با سلام وب سایت محله ریل وی راه اندازی شده www.railway-mis.com