شرکت ها و تولیدات مهم مسجدسلیمان

١-نیروگاه و سد شهید عباسپور

رودخانه کارون بزرگترین و پرآب ترین رودخانه کشور می باشد . سد شهید عباسپور در فاصله 55 کیلومتری شمال مسجدسلیمان بر روی این رودخانه قرار دارد . ساختمان این سد در دی ماه 1348 آغاز و در آذر ماه 1355 تکمیل و آبگیری مخزن آغاز گردید .
سد شهید عباسپور از نوع بتنی دو قوسی بوده و به منظور تولید انرژی برق‌آبی ، تأمین آب شرب ، صنعت ، کشاورزی و کنترل سیلاب ، طراحی و اجرا گردیده است .
مشخصات فنی نیروگاه :
توان نامی نیروگاه اول 1000 مگاوات
توان نامی نیروگاه دوم 1000 مگاوات
تعداد واحد 8 واحد 250 مگاواتی
نوع توربین فرانسیس
مشخصات فنی سد :
ارتفاع از پی 200 متر
طول تاج 380 متر
عرض تاج 6 متر
حجم کل مخزن در تراز حداکثر 3139 میلیون متر مکعب
وسعت در تراز حداکثر 8/54 کیلومتر مربع
طول مخزن در تراز حداکثر 75 کیلومتر
متوسط دبی ورودی 395 متر مکعب
نوع سرریز شوت اسکی دریچه‌دار
تعداد سرریز 3 عدد
٢-نیروگاه و سد  مسجدسلیمان: 
سد مسجد سليمان در 25 كيلومتري شهرستان مسجدسليمان قرار دارد . مطالعات اوليه رودخانه سد توسط مشاور خارجي در سال 1340 آغاز و در سال 1355 به پايان رسيد . مطالعات شناخت از سال 1360 تا 1365 انجام گرديد . انحراف آب در تابستان 1370 انجام و در زمستان 1373 به اتمام رسيد . نوع سد جرياني سنگ ريزه‌اي با هسته رسي و ارتفاع آن از پي 177 متر مي‌باشد . داراي 4 واحد 250 مگاواتي در فاز اول و 4 واحد 250 مگاواتي در فاز دوم است كه مجموعأ 200 مگاوات توليد برق نيروگاه سد مي‌باشد .مخزن آبگيري اين سد 230 ميليون متر مكعب مي باشد .
٣-سیمان کارون:

كارخانه سيمان كارون در  كيلومتر 42 جاده شهرستان مسجدسليمان به هفتگل در منطقه گلگير واقع گرديده است

شركت سيمان كارون (سهامي عام) در تاريخ 05/05/1371 تحت شماره 91681 در اداره ثبت شركتها و مالكيت صنعتي تهران به ثبت رسيده و جواز تاسيس براي توليد سيمان را به ظرفيت 3000 تن در روز و سالانه 900 هزار تن كلينكر سيمان خاكستري  تيپ 1،2،5 و تيپ ويژه مخصوص سدسازي  در اسفند 1371 دريافت نموده است.

موضوع شركت طبق ماده 3 اساسنامه عبارت است از  تاسيس، احداث، بهره برداري از كارخانجات و معدن به منظور توليد و فروش سيمان و ساير مصالح ساختماني و كالاهاي مرتبط شامل خريد و ورود مواد، ماشين آلات، تجهيزات، لوازم يدكي و مصرفي و انجام ساير فعاليتهاي مجاز بازرگاني و توليدي و مشاركت با اشخاص حقيقي و حقوقي و سرمايه گذاري در ارتباط با موضوعات فوق.

بهره برداري از كارخانه متعاقب خاتمه عمليات نصب، راه اندازي ماشين آلات و تجهيزات و تكميل ساختمانهاي كارخانه رسماٌ از تاريخ سوم خرداد 1379 آغاز گرديده و اين كارخانه قادر به توليد انواع سيمانهاي پرتلند طبق استاندارد A.S.T.M و مطابق با سفارش مشتريان خود در راستاي مصارف صنعتي و ساختماني كشور مي باشد.

شركت سيمان كارون كه از ويژگي هاي مهم آن، مشاركت گسترده بخش خصوصي به ميزان 51% از كل سهام مي باشد، از تاريخ بيست و يكم مرداد ماه 1382 به عنوان سيصد و پنجاه و يكمين شركت در گروه محصولات "كاني غير فلزي" وارد فهرست نرخ هاي سازمان بورس اوراق بهادار تهران گرديد.

اين شركت در ديماه 1380 با اخذ مجوز طرح توسعه از اداره كل صنايع و معدن استان خوزستان، احداث كارخانه جديد توليد سيمان پرتلند به ظرفيت روزانه 3500 تن در مجاورت كارخانه فعلي را در برنامه كاري خود قرار داده است كه عمليات اجرايي اين پروژه هم اكنون آغاز گرديده است.

 

٤-شرکت بهره برداری نفت و گاز مسجدسلیمان:حوزه استحفاظی مسجدسلیمان محدود به شهر مسجدسلیمان نیست و این حوزه شامل مناطقی از پل دختر تا نفت سفید است . محدوده عملیات این شرکت از غرب  تا ۷۵ کیلومتری پلدختر از شرق به شهرستان ایذه و از جنوب همجوار شرکت های بهره برداری نفت و گاز کارون و مارون می باشد . این شرکت هم اکنون دارای ۴۹۲ حلقه چاه فعال  و غیر فعال ، ۹ واحد بهره برداری ، ۴ ایستگاه تقویت و تزریق گاز و ۱۷۰۰ کیلومتر خطوط لوله با محدوده ای به طول ۱۴۰ کیلومتر و وسعتی بالغ بر ۲۷۰۰۰ کیلومتر مربع را شامل می شود . تولید روزانه این شرکت معادل ۱۳۰ هزار بشکه از مجموع ۷۱ حلقه چاه و نیز تولید روزانه  ۱۷۰ میلیون فوت مکعب گاز ترش از ۵ حلقه چاه ژوراسیک ( با توان بالقوه روزانه ۲۴۷ م ف م)   می باشد که بخشی از خوراک پتروشیمی رازی در بندر امام ( ره ) را تأمین می نماید . همچنین  در  راستای تولید صیانتی از مخازن نفت،روزانه ۱۰۰ میلیون فوت مکعب گاز به مخازن لب سفید و هفتکل تزریق می نماید

 

٥-واحد جذب آب و گازرسانی پتروشیمی رازی در مسجدسلیمان 

 

این واحد در اطراف ارتفاعات شهرستان مسجد سلیمان واقع شده است و گاز به عنوان خوراک اصلی مجتمع از هفت حلقه چاه قابل تامین می‌باشد که نزدیک‌ترین 5/0 کیلومتر و دورترین آنها 16 کیلومتر با واحد فوق فاصله دارد. تاسیسات واحد مسجد سلیمان شامل نم‌زدایی گاز، شیرین‌سازی گاز، چاه‌های گاز و خط لوله می‌باشد.
خط لوله دارای ده ایستگاه حفاظت از خوردگی (CP) و ده مورد شیرهای اتوماتیک ایمنی (B.V) در طول مسیر خط می‌باشند. قریب 120 نفر از پرسنل واحد مسجد سلیمان در قسمت‌های بهره‌برداری، خط لوله، تعمیرات،‌خدمات اداری،‌ انبار، حراست، ایمنی و آتش‌نشانی فعالانه در نگهداری تاسیات این واحد و ارسال گاز از شریان حیاتی خوراک مجتمع تلاش می‌نمایند.

/ 0 نظر / 19 بازدید