دکتر جلیلی:مرحله دوم طرح هدفمند کردن یارانه ها باید به آرامی اجرا شود

نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس شورای اسلامی گفت: به لحاظ بودجه دربخش جاری با مشکل مواجه نیستیم ولی در بودجه تملک‌دارایی‌ها که عمدتا عمرانی هستند نه‌تنها در سطح استان بلکه در کل کشور با مشکل مواجه هستیم.

اسماعیل جلیلی‌، اظهارکرد: در حالت خوش‌بینانه تنها حدود 20 درصد بودجه تملک‌دارایی‌ها برای استان محقق می‌شود و مشکل آن عدم تحقق درآمدهای منابع عمومی استان در سطح ملی می‌باشد.
وی بیان‌کرد: با توجه به رویکردی که پیش‌رو داشتیم، پیش‌بینی می‌کردیم قدری در بودجه بخش‌‌جاری دچار مشکل شویم اما با صرفه‌جویی که دستگاه‌ها انجام دادند، انحراف‌مان بسیار ناچیز و کسری بودجه بخش جاری بسیار کم بود اما در بخش تملک‌دارایی فشار شدیدی وجود دارد و نزدیک به 60 تا 70 درصد عدم تحقق بودجه امسال را در این بخش خواهیم داشت.
عضو کمیسیون بودجه مجلس شورای اسلامی تصریح‌کرد: در فصول یک، 2 و 6 سال
میزان بودجه طرح‌ها و برنامه‌های موجود جزؤ هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر است و به‌طور
صد در صد آن را تضمین می‌کنیم اما در حوزه تملک‌داریی‌ها بستگی به میزان سر جمع
پیش‌بینی بودجه‌ای دولت دارد.
وی ادامه‌داد: بودجه تملک‌دارایی‌ها در حالت خوش‌بینانه برای کل کشور 25 میلیارد تومان برآورده شده که نسبت به سال 91، 50 درصد کمتر است. لذا پیش‌بینیمی‌کنیم بودجه تملک‌دارایی‌های استانی برای سال آینده بین
60 تا 70 درصد محقق شود.

جلیلی‌ مشکل عمده بودجه سال 92 را عدم برآورد بودجه بر اساس شاخص میزان قیمت نفت از سوی دولت دانست و گفت: همچنین اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها که از محل افزایش حامل‌های انرژی تامین می‌شود نامعلوم است و این موضوع یک پروسه ابهامی برای مجلس است.وی بیان‌کرد: با اجرای فاز دوم هدفمندی
یارانه‌ها عملا باز قیمت حامل‌های انرژی افزایش پیدا کرده و قیمت تمام شده محصولات
بالا می‌رود. همچنین جامعه دچار نقدینگی و تورم خواهد شد.

نماینده مردم مسجدسلیمان با اشاره به این‌که با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها ممکن است دچار نوسانات قیمتی شوم، اظهارداشت: تمام تلاش مجلس بر این است که آن ثباتی که پس از 6 ماه التهاب در حوزه اقتصاد و بازار ایجاد شده است، با اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها مجددا از بین نرود، بلکه به دنبال اجرایی کردن یک برنامه با ضریب مشخص و شیب ملایم می‌باشد.
وی به وعده رییس‌جمهور که گفته بود میزان هدفمندی یارانه‌های
5 برابر افزایش می‌یابد اشاره‌کرد و افزود: معتقدم این تحقق بسیار آرمان‌گرایانه
است، زیرا اگر قرار باشد میزان یارانه‌ها 5 برابر شود ‌باید افزایش قیمت حامل‌های
انرژی را 8 برابر کنیم تا بتوانیم میزان 5 برابر را محقق شود.
جلیلی خاطرنشان‌کرد: در شرایط فعلی درآمد دولت از محل افزایش قیمت حامل‌های انرژی 28 هزار میلیارد است، اما مبلغی که پرداخت می‌کند 42 هزار میلیارد می‌باشد و حدود 14 هزار میلیارد انحراف داریم.

وی با طرح این سوال که دولت آن 14 هزار میلیارد را از کجا می‌آورد؟ گفت: پیش‌بینی می‌‌کنیم که دولت اقدام به استقراض از بانک، برداشت از صندوق توسعه ملی یا استفاده از درآمدهای نفت کند که این کار مشکلات خاص خود را به دنبال دارد.
نماینده مردم مسجدسلیمان در مجلس شورای اسلامی عنوان‌کرد: این گفته
رییس‌جمهور دو وجه دارد؛ یک وجه آن جذاب و بدین معنی است که میزان پرداختی به مردم افزایش می‌یابد و وجه دیگر آن موجب افزایش نقدینگی و قیمت‌ها و افت در تولید و مشکلات دیگر خواهد شد که این وجه سخت و خطرناکی است.

/ 0 نظر / 14 بازدید